Warunki kredytowe dla singla

Bycie singlem, czyli osobą, która nie żyje w stałym związku i nie ma dzieci, wpływa nie tylko na sposób spędzania wolnego czasu. Okazuje się, że fakt bycia singlem jest brany pod uwagę także w wielu innych sytuacjach, na przykład podczas rozpatrywania wniosku o kredyt. Czy banki chętnie udzielają kredytów singlom? To zależy przede wszystkim od ich dochodów.

Okazuje się, że dobrze zarabiający single mają szansę otrzymać dość wysoki kredyt. Samotny 30-latek z dużego miasta, który zarabia w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony 3500 netto miesięcznie, w wielu bankach bez trudu dostatnie kredyt mieszkaniowy w wysokości 150 000 zł. Gdyby wspominany 30-latek pragnął w całości sfinansować zakup mieszkania kredytem, to jego zdolność kredytowania może okazać się nawet dwukrotnie wyższa niż wnioskowana przez niego kwota kredytu. W trochę mniej korzystnej sytuacji są single osiągający niższe dochody, którzy muszą mieć wkład własny. Jeżeli dochody są niższe niż 3000 zł neto, to uzyskanie kredytu na zakup kawalerki o wartości 2000 złotych bez wkładu własnego jest bardzo trudne. Wkład w wysokości 20% zwiększa szanse na otrzymanie kredytu, jednak w wielu bankach również i w takiej sytuacji nie można liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Okazuje się zatem, że uzyskanie kredytu na zakup mieszkania jest w przypadku singla dosyć proste, ale pod warunkiem, że zarabia ponad 3000 złotych albo zgromadził dostatecznie dużo środków, by wnieść wkład własny w wysokości ponad 20%.